Eaton MD75E79CU
SKU: CS4897415MPN: MD75E79CUAlternate Part #: D75505UPC/EAN: 786685266985
Eaton Motor drive isolation ventilated transformer







$18,824.03
UnitAvailable on backorder
Product Details
Drive Isolation Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DT-3, Three-phase, PV: 480 delta, Taps: 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN, SV: 480Y/277, 150°C, 75 kVA, Cu windings, Frame: 916A, uses WS19
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | DT-3 |
| Frame | 916A |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 480Y/277 V |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution, Drive Isolation Transformer |
| Volt Ampere Rating | 75 kVA |
| Weathershield | WS19 |
Specifications
| SKU | CS4897415 |
|---|---|
| MPN | MD75E79CU |
| Alternate Part # | D75505 |
| UPC/EAN | 786685266985 |

