Eaton MD118E67ES
SKU: CS4897146MPN: MD118E67ESAlternate Part #: D18410UPC/EAN: 786680058684
Eaton Motor drive isolation ventilated transformer







$17,002.28
UnitAvailable on backorder
Product Details
Drive Isolation Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DT-3, Three-phase, PV: 380 delta, Taps: 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN, SV: 380Y/220, 150°C, 11 kVA, Al windings, Elec. Shield, Frame: 916A, uses WS19
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | DT-3 |
| Frame | 916A |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 11 kVA |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 380 V |
| Secondary Voltage | 380Y/220 V |
| Special Features | Electrostatically shielded |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution, Drive Isolation Transformer |
| Weathershield | WS19 |
Specifications
| SKU | CS4897146 |
|---|---|
| MPN | MD118E67ES |
| Alternate Part # | D18410 |
| UPC/EAN | 786680058684 |
