Eaton MD118E85
SKU: CS4897151MPN: MD118E85Alternate Part #: D18109UPC/EAN: 786680001307
Eaton Motor drive isolation ventilated transformer







$15,467.81
UnitAvailable on backorder
Product Details
Drive Isolation Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DT-3, Three-phase, PV: 208V, Taps: 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN, SV: 230Y/133V, 150°C, 118 kVA, Al windings, Frame: 916A, uses WS19
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | DT-3 |
| Frame | 916A |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 118 kVA |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 208 V |
| Secondary Voltage | 230Y/133 V |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution, Drive Isolation Transformer |
| Weathershield | WS19 |
Specifications
| SKU | CS4897151 |
|---|---|
| MPN | MD118E85 |
| Alternate Part # | D18109 |
| UPC/EAN | 786680001307 |

