Eaton JGX4250NN
SKU: CS4892338MPN: JGX4250NNAlternate Part #: 69D2552G60UPC/EAN: 786685125497
Eaton molded case circuit breaker accessory frame
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton molded case circuit breaker accessory frame, Frame only, 250 A, 200 kAIC at 240 V, 200 kAIC at 480 V, 50 kAIC at 600 V, Four-pole, 600 V, Frame only (no trip), Frame J-K, Series G
Attributes
| Amperage Rating | 250 A |
| Frame Size | Frame J-K |
| Interrupt Rating | 50 kAIC at 600 V 200 kAIC at 480 Vac 200 kAIC at 240 Vac |
| Number Of Poles | Four-pole |
| Series | Series G |
| Trip Type | Frame only (no trip) |
| Type | Frame only |
| Voltage Rating | 600 V |