Eaton JGX3250NN
SKU: CS4892302MPN: JGX3250NNAlternate Part #: 69D2551G60UPC/EAN: 786685125466
Eaton molded case circuit breaker accessory frame





$9,541.00
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton molded case circuit breaker accessory frame, Frame only, 250 A, 200 kAIC at 240 V, 200 kAIC at 480 V, 50 kAIC at 600 V, Three-pole, 600 V, Frame only (no trip), Frame J-K, Series G
Attributes
| Amperage Rating | 250 A |
| Frame Size | Frame J-K |
| Interrupt Rating | 200 kAIC at 240 Vac 200 kAIC at 480 Vac 50 kAIC at 600 V |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series G |
| Trip Type | Frame only (no trip) |
| Type | Frame only |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | INH |
Specifications
| SKU | CS4892302 |
|---|---|
| MPN | JGX3250NN |
| Alternate Part # | 69D2551G60 |
| UPC/EAN | 786685125466 |








