Eaton JGU3250NN
SKU: CS4892178MPN: JGU3250NNAlternate Part #: 69D2551G50UPC/EAN: 786685125459
Eaton molded case circuit breaker accessory frame
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton molded case circuit breaker accessory frame, Frame only, 250 A, 200 kAIC at 240 V, 150 kAIC at 480 V, 50 kAIC at 600 V, Three-pole, 600 V, Frame only (no trip), Frame J-K, Series G
Attributes
| Amperage Rating | 250 A |
| Frame Size | Frame J-K |
| Interrupt Rating | 150 kAIC at 480 Vac 200 kAIC at 240 Vac 50 kAIC at 600 V |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series G |
| Trip Type | Frame only (no trip) |
| Type | Frame only |
| Voltage Rating | 600 V |