Eaton E65-SMTD15-HDD
SKU: CS4873764MPN: E65-SMTD15-HDDUPC/EAN: 782114786567
Eaton E65 SM compact photoelectric sensor







Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Photoelectric Sensor, E65, Through Beam, Forward Viewing, Power (green), output (red), TargetLock (orange), M12, 100 mA at 10-30 Vdc, 4 pin, NPN and PNP open collector, 10-30 Vdc
Attributes
| Cable Type | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Connection | 4-pin M12 connector |
| Contact Configuration | NPN and PNP open collector |
| Contact Rating | 100 mA at 30 Vdc |
| Enclosure Material | Cable jacket: PVC Body: cycoloy Lens: polycarbonate |
| Environmental Rating | NEMA 1, NEMA 3, NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 6, NEMA 6P, NEMA 12, NEMA 13, IP68, IP69K |
| Input Voltage | 10-30 Vdc |
| Led Indicator | Power on: green |
| Maximum Dc Current | 100 mA |
| Number Of Pins | 4.0000 |
| Operating Mode | Thru-beam |
| Operating Temperature Max | 131 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -13 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Protection | Auto reset short circuit |
| Sensor Type | Through beam |
| Series | E65 |
| Switch Type | Photoelectric |
Specifications
| SKU | CS4873764 |
|---|---|
| MPN | E65-SMTD15-HDD |
| UPC/EAN | 782114786567 |


