Eaton E65-SMSD200-HDD
SKU: CS4873760MPN: E65-SMSD200-HDDUPC/EAN: 782114786512
Eaton E65 SM compact photoelectric sensor






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton SM Series Rectangular Body Photoelectric Sensor, Right Angle, Sensor dist: 8 In., 100 mA max DC, NPN and PNP Open Collector, 100 mA at 30 Vdc, 4 Pin M12 Connector, 10-30 Vdc input, Diffuse Reflective
Attributes
| Cable Type | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Connection | M12 |
| Contact Configuration | NPN and PNP open collector |
| Contact Rating | 100 mA at 10-30 Vdc |
| Enclosure Material | Lens: polycarbonate Cable jacket: PVC Body: cycoloy |
| Environmental Rating | NEMA 1, NEMA 3, NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 6, NEMA 6P, NEMA 12, NEMA 13, IP68, IP69K 2 |
| Input Voltage | 10-30 Vdc |
| Led Indicator | Output: red Power: green TargetLock: orange |
| Maximum Dc Current | 100 mA |
| Number Of Pins | 4.0000 |
| Operating Mode | Diffuse reflective |
| Operating Temperature Max | 131 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -13 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Protection | Auto reset short circuit |
| Sensor Type | Diffuse reflective |
| Series | E65 |
| Switch Type | Photoelectric |
Specifications
| SKU | CS4873760 |
|---|---|
| MPN | E65-SMSD200-HDD |
| UPC/EAN | 782114786512 |


