Eaton E65-SMTD15-HLD
SKU: CS4873765MPN: E65-SMTD15-HLDUPC/EAN: 782114786550
Eaton E65 SM compact photoelectric sensor






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton SM Series Rectangular Body Photoelectric Sensor, Photoelectric, Sensor dist: 49 Ft., Lens: polycarbonate cable jacket: PVC body: Cycoloy encl, 100 mA max DC, 100 mA at 30 Vdc, 4 Pin M12 Connector, 10-30 Vdc input
Attributes
| Cable Type | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Connection | 4-pin M12 connector |
| Contact Configuration | NPN and PNP open collector |
| Contact Rating | 100 mA at 30 Vdc |
| Enclosure Material | Lens: polycarbonate Cable jacket: PVC Body: cycoloy |
| Environmental Rating | NEMA 1, NEMA 3, NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 6, NEMA 6P, NEMA 12, NEMA 13, IP68, IP69K |
| Input Voltage | 10-30 Vdc |
| Led Indicator | Power on: green |
| Maximum Dc Current | 100 mA |
| Operating Mode | Thru-beam |
| Operating Temperature Max | 131 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -13 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Sensor Type | Through beam |
| Switch Type | Photoelectric |
| Type | Photoelectric Sensor; SM Series |
Specifications
| SKU | CS4873765 |
|---|---|
| MPN | E65-SMTD15-HLD |
| UPC/EAN | 782114786550 |


