Eaton E65-SMPR3-HLD
SKU: CS1768108MPN: E65-SMPR3-HLDUPC/EAN: 782114786529
Eaton E65 SM compact photoelectric sensor






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton SM Photoelectric Sensor, E65, Polarized Retroreflective, 10 ft range, Forward Viewing, Light, Power, Output, TargetLock, M12, 100 mA at 10-30 Vdc, 4 pin, NPN and PNP open collector, 10-30 Vdc
Attributes
| Cable Type | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Connection | Custom connectors |
| Contact Configuration | Health PNP open collector Beam status NPN |
| Contact Rating | 100 mA at 30 Vdc |
| Enclosure Material | Cable jacket: PVC Body: cycoloy Lens: polycarbonate |
| Environmental Rating | NEMA 1, NEMA 3, NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 6, NEMA 6P, NEMA 12, NEMA 13, IP68, IP69K |
| Input Voltage | 10-30 Vdc |
| Led Indicator | Marginal gain: orange Power on: green Output status: red |
| Maximum Dc Current | 100 mA |
| Number Of Pins | 4.0000 |
| Operating Mode | Polarized retroreflective |
| Operating Temperature Max | 131 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -13 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Protection | Auto reset short circuit |
| Sensor Type | Polarized retroreflective |
| Series | E65 |
| Switch Type | Photoelectric |
Specifications
| SKU | CS1768108 |
|---|---|
| MPN | E65-SMPR3-HLD |
| UPC/EAN | 782114786529 |



