Eaton E65-SMPR3-HL
SKU: CS4873753MPN: E65-SMPR3-HLUPC/EAN: 782114389874
Eaton E65 SM compact photoelectric sensor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Photoelectric Sensor, E65, Polarized Retroreflective, Forward Viewing, Power (green), output (red), TargetLock (orange), 6.6 ft, 100 mA at 10-30 Vdc, PVC, NPN and PNP open collector, 10-30 Vdc
Attributes
| Cable Type | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Connection | 4-pin M12 connector |
| Contact Configuration | NPN open collector |
| Contact Rating | 100 mA at 30 Vdc |
| Enclosure Material | Cable jacket: PVC Lens: polycarbonate Body: cycoloy |
| Environmental Rating | NEMA 1, NEMA 3, NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 6, NEMA 6P, NEMA 12, NEMA 13, IP68, IP69K |
| Input Voltage | 10-30 Vdc |
| Led Indicator | Output status: red Power on: green Marginal gain: orange |
| Maximum Dc Current | 100 mA |
| Operating Mode | Polarized retroreflective |
| Operating Temperature Max | 131 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -13 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Protection | Auto reset short circuit |
| Sensor Type | Polarized retroreflective |
| Series | E65 |
| Switch Type | Photoelectric |
| Type | Photoelectric Sensor |
Specifications
| SKU | CS4873753 |
|---|---|
| MPN | E65-SMPR3-HL |
| UPC/EAN | 782114389874 |




