Eaton E65-SMPRS9050
SKU: CS4873746MPN: E65-SMPRS9050UPC/EAN: 782114468180
Eaton E65 SM compact photoelectric sensor




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton SM Series Rectangular Body Photoelectric Sensor, Right Angle, Sensor dist: 10 Ft., 100 mA max DC, NPN Open Collector, 100 mA at 30 Vdc, 4 Pin M12 Connector, 10-30 Vdc input, Polarized Retroreflective, 1.1 Ft. (1m)
Attributes
| Cable Type | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Connection | 4-pin amp connector |
| Contact Configuration | Health PNP open collector Beam status NPN |
| Contact Rating | 100 mA at 30 Vdc |
| Enclosure Material | Body: cycoloy Cable jacket: PVC Lens: polycarbonate |
| Environmental Rating | NEMA 1, NEMA 3, NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 6, NEMA 6P, NEMA 12, NEMA 13, IP68, IP69K |
| Input Voltage | 10-30 Vdc |
| Led Indicator | Output status: red Marginal gain: orange Power on: green |
| Maximum Dc Current | 100 mA |
| Operating Mode | Polarized retroreflective |
| Operating Temperature Max | 131 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -13 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Sensor Type | Polarized retroreflective |
| Switch Type | Photoelectric |
Specifications
| SKU | CS4873746 |
|---|---|
| MPN | E65-SMPRS9050 |
| UPC/EAN | 782114468180 |



