Eaton CN15VN3A
SKU: CS4840692MPN: CN15VN3AUPC/EAN: 782113842585
Eaton Freedom NEMA motor control contactor

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Freedom NEMA Contactor, Full voltage non-reversing, NEMA Size 8 open enclosure - 1215 A, Three-pole, 120/60 or 110/50 coil voltage
Attributes
| Amperage Rating | 1215 A |
| Coil Voltage | 120/60 or 110/50 |
| Configuration | Non-reversing |
| Continuous Ampere Rating | 1215 A |
| Design | Open |
| Enclosure | NEMA 8 |
| Nema Frame Size | NEMA Size 8 |
| Series | Freedom |
| Type | Contactor |
Specifications
| SKU | CS4840692 |
|---|---|
| MPN | CN15VN3A |
| UPC/EAN | 782113842585 |









