Eaton CN15SN2A
SKU: CS4840680MPN: CN15SN2AUPC/EAN: 782113622521
Eaton Freedom NEMA motor control contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Freedom NEMA Contactor, Full voltage non-reversing, NEMA Size 5 open enclosure - 270 A, Two-pole, 120/60 or 110/50 coil voltage
Attributes
| Amperage Rating | 270 A |
| Coil Voltage | 120/60 or 110/50 |
| Configuration | Non-reversing |
| Horsepower | 75 hp at 208 V, 100 hp at 240 V, 200 hp at 480/600 V |
| Nema Frame Size | NEMA Size 5 |
| Phase | Three-phase |
| Size | 5 |
| Type | Contactor |
Specifications
| SKU | CS4840680 |
|---|---|
| MPN | CN15SN2A |
| UPC/EAN | 782113622521 |






