Eaton CN15DN5TB
SKU: CS4840639MPN: CN15DN5TBUPC/EAN: 786676027311
Eaton Freedom NEMA motor control contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Freedom NEMA motor control contactor,Contactor only (no overload relay), Non-reversing, Open, Five-pole, 27A, 600V, 24 Vac, 50/60 HZ, NEMA 1, 27A
Attributes
| Amperage Rating | 27A |
| Coil Voltage | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Continuous Ampere Rating | 27 A |
| Design | Open |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Series | Freedom |
Specifications
| SKU | CS4840639 |
|---|---|
| MPN | CN15DN5TB |
| UPC/EAN | 786676027311 |




