Eaton CN15DN5AB
SKU: CS4840638MPN: CN15DN5ABUPC/EAN: 782113496450
Eaton Freedom NEMA motor control contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Freedom NEMA motor control contactor, NEMA contactor, Freedom, contactor only (no overload relay), Non-reversing, Open, Five-pole, 27A, 600V, 110-120 Vac, 50/60 HZ, NEMA 1, 27A
Attributes
| Amperage Rating | 27A |
| Coil Voltage | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Continuous Ampere Rating | 27 A |
| Design | Open |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Series | Freedom |
Specifications
| SKU | CS4840638 |
|---|---|
| MPN | CN15DN5AB |
| UPC/EAN | 782113496450 |




