Eaton CN55NN3A
SKU: CS4840839MPN: CN55NN3AUPC/EAN: 782113604145
Eaton Freedom NEMA motor control contactor




$11,026.28
Unit4 Units Available at Factory - Ships Same/Next Business Day
Product Details
Eaton Freedom NEMA Contactor, Full voltage reversing, NEMA Size 4 open enclosure - 135 A, Three-pole, 120/60 or 110/50 coil voltage
Attributes
| Amperage Rating | 135 A |
| Coil Voltage | 120/60 or 110/50 |
| Configuration | Reversing |
| Full Load Current Range | 120 V at 60 Hz, 110 V at 50 Hz |
| Horsepower | 40 hp at 208 V, 50 hp at 240 V, 100 hp at 480/600 V |
| Nema Frame Size | NEMA Size 4 |
| Phase | Three-phase |
| Size | 4 |
| Type | Contactor |
Specifications
| SKU | CS4840839 |
|---|---|
| MPN | CN55NN3A |
| UPC/EAN | 782113604145 |





