Eaton CN15UN3A
SKU: CS4840690MPN: CN15UN3AUPC/EAN: 782113913667
Eaton Freedom NEMA motor control contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Freedom NEMA Contactor, Full voltage non-reversing, NEMA Size 7 open enclosure - 810 A, Three-pole, 120/60 or 110/50 coil voltage
Attributes
| Amperage Rating | 810 A |
| Coil Voltage | 120/60 or 110/50 |
| Configuration | Non-reversing |
| Horsepower | 200 hp at 208 V, 300 hp 240 V, 600 hp at 480/600 V |
| Nema Frame Size | NEMA Size 7 |
| Phase | Three-phase |
| Size | 7 |
| Type | Contactor |
Specifications
| SKU | CS4840690 |
|---|---|
| MPN | CN15UN3A |
| UPC/EAN | 782113913667 |







