Eaton CN15DN5T4B
SKU: CS4840640MPN: CN15DN5T4BUPC/EAN: 786678002606
Eaton Freedom NEMA motor control contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Freedom NEMA motor control contactor, Contactor only (no overload relay), Non-reversing, Open, Five-pole, 27A, 600V, 24 VDC, NEMA 1, 27A
Attributes
| Amperage Rating | 27A |
| Coil Voltage | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Continuous Ampere Rating | 27 A |
| Design | Open |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Series | Freedom |
Specifications
| SKU | CS4840640 |
|---|---|
| MPN | CN15DN5T4B |
| UPC/EAN | 786678002606 |



