Eaton CN15KN3A
SKU: CS9304MPN: CN15KN3AAlternate Part #s: CN15KN3AEAT-CN15KN3AUPC/EAN: 782113603919
Eaton Freedom NEMA motor control contactor







Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Freedom NEMA Contactor, Full voltage non-reversing, NEMA Size 3 open enclosure - 90 A, Three-pole, 120/60 or 110/50 coil voltage
Attributes
| Amperage Rating | 90 A |
| Coil Voltage | 120/60 or 110/50 |
| Configuration | Non-reversing |
| Horsepower | 25 hp at 208 V, 30 hp at 240 V, 50 hp at 480/600 V |
| Nema Frame Size | NEMA Size 3 |
| Phase | Three-phase |
| Size | 3 |
| Type | Contactor |
Specifications
| SKU | CS9304 |
|---|---|
| MPN | CN15KN3A |
| Alternate Part #s | CN15KN3A, EAT-CN15KN3A |
| UPC/EAN | 782113603919 |









