Eaton CLNSURGECS
SKU: CS4840308MPN: CLNSURGECSAlternate Part #: 66C3075G03UPC/EAN: 786689353735
Eaton Type BR plug on module surge protection device





$236.08
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Type BR circuit breaker surge protective device, Clamshell - Plug On Surge Protective Device UL Classified
Attributes
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Maximum Continuous Operating Voltage | 150 V L-N, 300 V L-L |
| Measured Limiting Voltage | 600 V |
| Nominal Discharge Current | 3 B22 |
| Nominal Discharge Current Uom | B22 |
| Protection | L-N, L-L |
| Short Circuit Rating | 10 kA |
| Short Circuit Rating Uom | B22 |
| Surge Current | 18 kA |
| Type | Type BR |
Specifications
| SKU | CS4840308 |
|---|---|
| MPN | CLNSURGECS |
| Alternate Part # | 66C3075G03 |
| UPC/EAN | 786689353735 |









