Eaton CHNSURGE
SKU: CS4839107MPN: CHNSURGEAlternate Part #: 66C3268G02UPC/EAN: 786689353650
Eaton Type CH plug on module surge protection device






$97.99
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Type CH circuit breaker surge protective device,Two Pole, Surge Protective Device
Attributes
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 10 kAIC |
| Maximum Continuous Operating Voltage | 150 V L-N, 300 V L-L |
| Measured Limiting Voltage | 600 V |
| Nominal Discharge Current | 3 B22 |
| Nominal Discharge Current Uom | B22 |
| Protection | L-N, L-L |
| Short Circuit Rating | 10 kA |
| Short Circuit Rating Uom | FAH |
| Surge Current | 18 kA |
| Type | Type CH |
Specifications
| SKU | CS4839107 |
|---|---|
| MPN | CHNSURGE |
| Alternate Part # | 66C3268G02 |
| UPC/EAN | 786689353650 |










