Eaton CLNSURGE
SKU: CS4840307MPN: CLNSURGEAlternate Part #: 66C3266G03UPC/EAN: 786689353698
Eaton Type BR plug on module surge protection device







$62.97
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Type CL circuit breaker surge protective device, Plug On Surge Protective Device UL Classified
Attributes
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Maximum Continuous Operating Voltage | 150 V L-N, 300 V L-L |
| Measured Limiting Voltage | 600 V |
| Nominal Discharge Current | 3 B22 |
| Nominal Discharge Current Uom | B22 |
| Protection | L-N, L-L |
| Short Circuit Rating | 10 kA |
| Short Circuit Rating Uom | B22 |
| Surge Current | 18 kA |
| Type | Type BR |
Specifications
| SKU | CS4840307 |
|---|---|
| MPN | CLNSURGE |
| Alternate Part # | 66C3266G03 |
| UPC/EAN | 786689353698 |









