Eaton CHSPT1ULTRA
SKU: CS4839357MPN: CHSPT1ULTRAUPC/EAN: 786685436821
Eaton Type CH plug on module surge protection device




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton SPD CHSP Service Entrance Surge Protection, Type 1, 50kA one time surge current rating, Single-phase
Attributes
| Enclosure | NEMA 4 |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 200 kAIC |
| Maximum Continuous Operating Voltage | 150 V L-N, 300 V L-L |
| Mounting Method | Permanent |
| Nominal Discharge Current 8X20Us In | 20 kA |
| Operating Voltage | L-L 300, L-N 150 |
| Phase | Single-phase |
| Short Circuit Current Rating | 200 kA |
| Surge Current | 50kA |
| Type | Type 1 |
| Voltage Protection Rating | 1000 V L-L, 600 V L-N |
| Voltage Rating | 120/240 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4839357 |
|---|---|
| MPN | CHSPT1ULTRA |
| UPC/EAN | 786685436821 |









