Eaton CHNSURGECS
SKU: CS4839108MPN: CHNSURGECSAlternate Part #: 66C3076G02UPC/EAN: 786689353728
Eaton Type CH plug on module surge protection device






$254.82
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Type CH circuit breaker surge protective device, Clamshell - Two Pole Surge Protective Device
Attributes
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 10 kAIC |
| Maximum Continuous Operating Voltage | 150 V L-N, 300 V L-L |
| Measured Limiting Voltage | 600 V |
| Nominal Discharge Current | 3 B22 |
| Nominal Discharge Current Uom | B22 |
| Protection | L-N, L-L |
| Short Circuit Rating | 10 kA |
| Short Circuit Rating Uom | B22 |
| Surge Current | 18 kA |
| Type | Type CH |
Specifications
| SKU | CS4839108 |
|---|---|
| MPN | CHNSURGECS |
| Alternate Part # | 66C3076G02 |
| UPC/EAN | 786689353728 |










