Eaton CHPSURGE
SKU: CS4839152MPN: CHPSURGEAlternate Part #: 66C3268G01UPC/EAN: 786689353674
Eaton Type CH plug on module surge protection device





$93.94
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Type CH circuit breaker surge protective device, Two Pole, Plug-on Neutral Surge Protective Device
Attributes
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 10 kAIC |
| Maximum Continuous Operating Voltage | 150 V L-N, 300 V L-L |
| Measured Limiting Voltage | 500 V |
| Nominal Discharge Current | 3 B22 |
| Nominal Discharge Current Uom | B22 |
| Protection | L-N, L-L |
| Short Circuit Rating | 10 kA |
| Short Circuit Rating Uom | B22 |
| Surge Current | 18 kA |
| Type | Type CH |
Specifications
| SKU | CS4839152 |
|---|---|
| MPN | CHPSURGE |
| Alternate Part # | 66C3268G01 |
| UPC/EAN | 786689353674 |









