Turck RI360P0-QR24M0-HESG25X3-H1181
SKU: CS3832850MPN: RI360P0-QR24M0-HESG25X3-H1181Alternate Part #: 1590905UPC/EAN: 4047101544718
1590905 - MULTITURN




$590.28
UnitAvailable on backorder
Product Details
Contactless Encoder
SSI
Premium Line
- Compact, rugged housing
- Many mounting possibilities
- Status displayed via LED
- Positioning element and aluminium ring not incl.
- SSI output
- 25 bit, Gray-coded
- SSI clock rate: 62.5 KHz … 1 MHz
- Single or multiturn, length of data frame and bit coding parametrizable via PACTware
- Default settings: Singleturn Bit 0 … Bit 15, Multiturn Bit 16 … Bit 21, Status Bit 22 … Bit 24
- Zero point, sync./async. operating mode adjustable via Easy Teach
- Compatible with all standard SSI masters
- In sync. mode, jitter \< 5 µs required on the master side
- Immune to electromagnetic interference
- 15…30 VDC
- Male M12 x 1, 8-pin
Attributes
| Ambient Temperature | -25…+85 °C |
| Communication Protocol | SSi |
| Construction Size | 81 x 78 x 24 mm |
| Customs Tariff Number | 90318080000.0000 |
| Ecl Ss Code V5 1 4 | 27270501 -/- Encoder, absolute |
| Electrical Connection | Connector, M12 × 1 |
| Encoder Line | Premium-Line |
| Flange Type | Flange without mounting element |
| Housing Material | Metal/plastic, ZnAlCu1/PBT-GF30-V0 |
| Measuring Range | 0…360° |
| Operating Voltage | 15…30 VDC |
| Output Type | Absolute semi-multiturn |
| Protection Class | IP68/IP69K |
| Shaft Diameter D Mm | 6 mm6.35 mm9.525 mm10 mm12 mm12.7 mm14 mm15.875 mm19.05 mm20 mm |
| Shaft Type | Hollow shaft |
| Technology | Contactless |
Specifications
| SKU | CS3832850 |
|---|---|
| MPN | RI360P0-QR24M0-HESG25X3-H1181 |
| Alternate Part # | 1590905 |
| UPC/EAN | 4047101544718 |







