Turck RI360P0-QR24M0-ELIU5X2-H1151/S1321
SKU: CS3832849MPN: RI360P0-QR24M0-ELIU5X2-H1151/S1321Alternate Part #: 1590976UPC/EAN: 4047101379136
1590976 - CUSTOM




$573.96
UnitAvailable on backorder
Product Details
Contactless Encoder
Analog
Premium Line
- Compact and robust housing
- Status displayed via LED
- Special printing; marking 90°, 180° and 270°
- Measuring range indicated via LED
- Immune to electromagnetic interference
- Measuring range programmable via Easy Teach
- Output signal programmable via Easy Teach
- Resolution, 16-bit
- 15…30 VDC
- 0…10 V and 4…20 mA
- Male M12 x 1, 5-pin
Attributes
| Ambient Temperature | -25…+85 °C |
| Construction Size | 81 x 78 x 24 mm |
| Current Output | 4…20 mA |
| Customs Tariff Number | 90318080000.0000 |
| Ecl Ss Code V5 1 4 | 27270501 -/- Encoder, absolute |
| Electrical Connection | Connector, M12 × 1 |
| Encoder Line | Premium-Line |
| Flange Type | Flange without mounting element |
| Housing Material | Metal/plastic, ZnAlCu1/PBT-GF30-V0 |
| Measuring Range | 0…360° |
| Operating Voltage | 15…30 VDC |
| Output Function | Analog output |
| Output Type | Absolute singleturn |
| Protection Class | IP68/IP69K |
| Shaft Diameter D Mm | 6 mm6.35 mm9.525 mm10 mm12 mm12.7 mm14 mm15.875 mm19.05 mm20 mm |
| Shaft Type | Hollow shaft |
| Technology | Contactless |
| Voltage Output | 0…10 V |
Specifications
| SKU | CS3832849 |
|---|---|
| MPN | RI360P0-QR24M0-ELIU5X2-H1151/S1321 |
| Alternate Part # | 1590976 |
| UPC/EAN | 4047101379136 |








