Turck RI360P0-QR24M0-INCRX2-H1181/0006
SKU: CS3832852MPN: RI360P0-QR24M0-INCRX2-H1181/0006Alternate Part #: 1593033
1593033 - CUSTOM




$565.63
UnitAvailable on backorder
Product Details
Contactless Encoder
Incremental
Premium Line
- Compact, rugged housing
- Many mounting possibilities
- Status displayed via LED
- Measuring range displayed via LED
- Immune to electromagnetic interference
- 6 pulses per revolution (default)
- 360, 512, 1000, 1024, 2048, 2500, 3600, 4096, 5000, parameterizable via Easy-Teach
- Free parametrization of the pulse count in the range from 1 to 5000 via PACTware™
- Position of z-track can be set via Easy-Teach
- Burst function, absolute angular position output incrementally via Easy-Teach pulse
- Max. output frequency: 200 kHz
- 10…30 VDC
- Male M12 x 1, 8-pin
- Push-pull A, B, Z, A (inverse), B (inverse)
Attributes
| Ambient Temperature | -25…+85 °C |
| Construction Size | 81 x 78 x 24 mm |
| Ecl Ss Code V5 1 4 | 27270502 -/- Encoder, incremental |
| Electrical Connection | Connector, M12 × 1 |
| Encoder Line | Premium-Line |
| Flange Type | Flange without mounting element |
| Housing Material | Metal/plastic, ZnAlCu1/PBT-GF30-V0 |
| Operating Voltage | 10…30 VDC |
| Output Function | Push-Pull/HTL |
| Output Type | Incremental |
| Protection Class | IP68/IP69K |
| Resolution Incremental | 6 ppr |
| Shaft Diameter D Mm | 6 mm6.35 mm9.525 mm10 mm12 mm12.7 mm14 mm15.875 mm19.05 mm20 mm |
| Shaft Type | Hollow shaft |
| Technology | Contactless |
Specifications
| SKU | CS3832852 |
|---|---|
| MPN | RI360P0-QR24M0-INCRX2-H1181/0006 |
| Alternate Part # | 1593033 |






