Turck RI360P0-QR24M0-CNX4-2H1150
SKU: CS3832846MPN: RI360P0-QR24M0-CNX4-2H1150Alternate Part #: 1590914UPC/EAN: 4047101327441
1590914 - SINGLETURN




$707.61
UnitAvailable on backorder
Product Details
Contactless Encoder
CANopen
Premium Line
- Compact, rugged housing
- Many mounting possibilities
- Status displayed via LED
- Positioning element and aluminium ring not incl.
- CANopen interface
- Baud rate 10 kbps up to 1 Mbps; Factory setting: 125 kbps
- Node address 1 to 127; Factory setting 3
- Terminating resistor switched in via CANopen device access
- Immune to electromagnetic interference
- 10 … 30 VDC
- M12 x 1 male, 5-pin, CAN in, CAN out
- Acc. to CiA DS-301, CiA 305, CiA 406
Attributes
| Ambient Temperature | -25…+85 °C |
| Communication Protocol | CANopen |
| Construction Size | 81 x 78 x 24 mm |
| Customs Tariff Number | 90318080000.0000 |
| Ecl Ss Code V5 1 4 | 27270501 -/- Encoder, absolute |
| Electrical Connection | Connector, M12 × 1 |
| Encoder Line | Premium-Line |
| Flange Type | Flange without mounting element |
| Housing Material | Metal/plastic, ZnAlCu1/PBT-GF30-V0 |
| Measuring Range | 0…360° |
| Operating Voltage | 10…30 VDC |
| Output Type | Absolute singleturn |
| Protection Class | IP68/IP69K |
| Shaft Diameter D Mm | 6 mm6.35 mm9.525 mm10 mm12 mm12.7 mm14 mm15.875 mm19.05 mm20 mm |
| Shaft Type | Hollow shaft |
| Technology | Contactless |
Specifications
| SKU | CS3832846 |
|---|---|
| MPN | RI360P0-QR24M0-CNX4-2H1150 |
| Alternate Part # | 1590914 |
| UPC/EAN | 4047101327441 |







