Square D ZB5AK1513
SKU: CS4814235MPN: ZB5AK1513
Head for illuminated selector switch, Harmony XB5, dark grey plastic, white handle, 22mm, universal LED, 3 positions,




Contact us for pricing and availability
Product Details
White Illuminated Selector Switch Head 22mm 3-Position Spring Return
Attributes
| Ambient Air Temperature For Operation | -40-70 °C |
| Ambient Air Temperature For Operation 1 | -40-70 °C |
| Ambient Air Temperature For Storage | -40-70 °C |
| Bezel Material | dark grey plastic |
| Device Presentation | basic element |
| Device Short Name | ZB5 |
| Head Type | standard |
| Mechanical Durability | 1000000 cycles |
| Mounting Diameter | 22 mm |
| Operator Position Information | 3 positions ± 45° |
| Product Certifications | CSA# #BV# #LROS (Lloyds register of shipping)# #DNV# #UL listed# #GL |
| Product Compatibility | integral LED |
| Product Or Component Type | head for illuminated selector switch |
| Protective Treatment | TH |
| Range Of Product | Harmony XB5 |
| Sale Per Indivisible Quantity | 1.0000 |
| Shape Of Signaling Unit Head | round |
| Standards | EN/IEC 60947-5-4# #CSA C22.2 No 14# #EN/IEC 60947-5-1# #JIS C8201-5-1# #EN/IEC 60947-5-5# #EN/IEC 60947-1# #UL 508# #JIS C8201-1 |
Specifications
| SKU | CS4814235 |
|---|---|
| MPN | ZB5AK1513 |









