Square D XS4P12PA340L1
SKU: CS4814107MPN: XS4P12PA340L1
Inductive proximity sensors XS, inductive sensor XS4 M12, L35mm, PPS, Sn4mm, 12...24 VDC, cable 5 m

Contact us for pricing and availability
Product Details
Inductive Sensor XS4 M12 - L35mm - PPS - Sn4mm - 12..24VDC - Cable 5m
Attributes
| Ambient Air Temperature For Operation | -25-70 °C |
| Ambient Air Temperature For Operation 1 | -25-70 °C |
| Ambient Air Temperature For Storage | -40-85 °C |
| Body Type | fixed |
| Cable Composition | 3 x 0.34 mm² |
| Detection Face | frontal |
| Detector Flush Mounting Acceptance | non flush mountable |
| Differential Travel | 1…15% of Sr |
| Discrete Output Function | 1 NO |
| Discrete Output Type | PNP |
| Enclosure Material | PPS |
| Front Material | PPS |
| Marking | CE |
| Marking 1 | CE |
| Material | plastic |
| Maximum Delay First Up | 10 ms |
| Maximum Delay Recovery | 0.1 ms |
| Maximum Delay Response | 0.1 ms |
| Operating Zone | 0-3.2 mm |
| Output Circuit Type | DC |
| Product Certifications | CSA# #UL |
| Range Of Product | Telemecanique Inductive proximity sensors XS |
| Sensor Design | cylindrical M12 |
| Sensor Name | XS4 |
| Sensor Type | inductive proximity sensor |
| Series Name | general purpose |
| Size | 35 mm |
| Thread Type | M12 x 1 |
| Type Of Output Signal | discrete |
| Wire Insulation Material | PvR |
| Wiring Technique | 3-wire |
Specifications
| SKU | CS4814107 |
|---|---|
| MPN | XS4P12PA340L1 |









