Square D XS4P08NA340
SKU: CS4814105MPN: XS4P08NA340
Inductive proximity sensors XS, inductive sensor XS4 M8, L33mm, PPS, Sn2.5 mm, 12...24 VDC, cable 2 m

Contact us for pricing and availability
Product Details
Inductive sensor XS4 M8 - L33mm
- Size : 33 mm
- Material : Plastic
- Discrete output function : 1 NO
- Cable length : 6.56 ft (2 m)
- supply voltage limits : 10...36 V DC
- operating zone : 0...0.08 in (0...2 mm)
- switching frequency : \<\= 5000 Hz
Attributes
| Ambient Air Temperature For Operation | -25-70 °C |
| Ambient Air Temperature For Operation 1 | -25-70 °C |
| Ambient Air Temperature For Storage | -40-85 °C |
| Body Type | fixed |
| Cable Composition | 3 x 0.11 mm² |
| Detection Face | frontal |
| Detector Flush Mounting Acceptance | non flush mountable |
| Differential Travel | 1…15% of Sr |
| Discrete Output Function | 1 NO |
| Discrete Output Type | NPN |
| Enclosure Material | PPS |
| Front Material | PPS |
| Marking | CE |
| Marking 1 | CE |
| Material | plastic |
| Maximum Delay First Up | 10 ms |
| Maximum Delay Recovery | 0.1 ms |
| Maximum Delay Response | 0.1 ms |
| Operating Zone | 0-2 mm |
| Output Circuit Type | DC |
| Product Certifications | Ecolab# #UL# #CSA |
| Range Of Product | Telemecanique Inductive proximity sensors XS |
| Sensor Design | cylindrical M8 |
| Sensor Name | XS4 |
| Sensor Type | inductive proximity sensor |
| Series Name | general purpose |
| Size | 33 mm |
| Thread Type | M8 x 1 |
| Type Of Output Signal | discrete |
| Wire Insulation Material | PvR |
| Wiring Technique | 3-wire |
Specifications
| SKU | CS4814105 |
|---|---|
| MPN | XS4P08NA340 |









