Eaton E65-SMPR3-GL
SKU: CS737730MPN: E65-SMPR3-GLAlternate Part #s: E65-SMPR3-GLEAT-E65-SMPR3-GLUPC/EAN: 782114389911
Eaton E65 SM compact photoelectric sensor






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton SM Series Rectangular Body Photoelectric Sensor, Sensor dist 10 Ft, 200 mA max AC/DC, AC: L1 Switched, DC: NPN Open Collector, 200 mA DC NPN/AC 3-Wire, 6.6 Ft. (2m) Cable, 18–264 Vac/18–50 Vdc input, 6.6 Ft. (2m)
Attributes
| Cable Type | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Connection | 6.6 ft (2 m) cable |
| Contact Configuration | AC: L1 switched DC: NPN open collector |
| Contact Rating | 200 mA DC NPN / 200 mA AC 3 - Wire |
| Enclosure Material | Cable jacket: PVC Lens: polycarbonate Body: cycoloy |
| Environmental Rating | NEMA 1, NEMA 3, NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 6, NEMA 6P, NEMA 12, NEMA 13, IP68, IP69K |
| Input Voltage | 18-264 Vac, 18-50 Vdc |
| Led Indicator | Power on: green Marginal gain: orange Output status: red |
| Maximum Ac Current | 200 mA |
| Maximum Dc Current | 200 mA |
| Operating Mode | Polarized retroreflective |
| Operating Temperature Max | 131 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -13 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Sensor Type | Polarized retroreflective |
| Switch Type | Photoelectric |
Specifications
| SKU | CS737730 |
|---|---|
| MPN | E65-SMPR3-GL |
| Alternate Part #s | E65-SMPR3-GL, EAT-E65-SMPR3-GL |
| UPC/EAN | 782114389911 |



