Eaton E65-SMPRS9230
SKU: CS4873748MPN: E65-SMPRS9230UPC/EAN: 782114741832
Eaton E65 SM compact photoelectric sensor




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton SM Series Rectangular Body Photoelectric Sensor, Sensor distance: 10 Ft., 100 mA max DC, Beam Status PNP, Health PNP Open Collector, 100 mA at 30 Vdc, 4 Pin AMP Connector, 10-30 Vdc input, Polarized Retroreflective, 1.5 Ft. (.5m)
Attributes
| Cable Type | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Connection | 6.6 ft (2 m) cable |
| Contact Configuration | AC: L1 switched DC: NPN open collector |
| Contact Rating | 200 mA DC NPN / 200 mA AC 3 - Wire |
| Enclosure Material | Lens: polycarbonate Cable jacket: PVC Body: cycoloy |
| Environmental Rating | NEMA 1, NEMA 3, NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 6, NEMA 6P, NEMA 12, NEMA 13, IP68, IP69K |
| Input Voltage | 18-264 Vac, 18-50 Vdc |
| Led Indicator | Power on: green Marginal gain: orange Output status: red |
| Maximum Ac Current | 200 mA |
| Maximum Dc Current | 200 mA |
| Operating Mode | Diffuse reflective |
| Operating Temperature Max | 131 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -13 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Sensor Type | Diffuse reflective |
| Switch Type | Photoelectric |
Specifications
| SKU | CS4873748 |
|---|---|
| MPN | E65-SMPRS9230 |
| UPC/EAN | 782114741832 |



