Eaton E65-SMSD200-GL
SKU: CS4873757MPN: E65-SMSD200-GLUPC/EAN: 782114389799
Eaton E65 SM compact photoelectric sensor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton SM Series Rectangular Body Photoelectric Sensor, Sensor dist. 8 In., 200 mA max AC/DC, AC: L1 Switched, DC: NPN Open Collector, 200 mA DC NPN/200 mA AC 3-Wire, 6.6 Ft.(2m) Cable, 18–264 Vac/18–50 Vdc input, 6.6 Ft.(2m)
Attributes
| Cable Type | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Connection | 6.6 ft (2 m) cable |
| Contact Configuration | AC: L1 switched DC: NPN open collector |
| Contact Rating | 200 mA DC NPN / 200 mA AC 3 - Wire |
| Enclosure Material | Lens: polycarbonate Cable jacket: PVC Body: cycoloy |
| Environmental Rating | NEMA 1, NEMA 3, NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 6, NEMA 6P, NEMA 12, NEMA 13, IP68, IP69K |
| Input Voltage | 18-264 Vac, 18-50 Vdc |
| Led Indicator | Output status: red Marginal gain: orange Power on: green |
| Maximum Ac Current | 200 mA |
| Maximum Dc Current | 200 mA |
| Operating Mode | Diffuse reflective |
| Operating Temperature Max | 131 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -13 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Sensor Type | Diffuse reflective |
| Switch Type | Photoelectric |
Specifications
| SKU | CS4873757 |
|---|---|
| MPN | E65-SMSD200-GL |
| UPC/EAN | 782114389799 |


