ACI A/LLS
SKU: CS6286356MPN: A/LLSAlternate Part #: 122465
Light Level Sensor (Resistive Output), No Enclosure

$37.14
UnitAvailable on backorder
Product Details
Light Level Sensor (Resistive Output), No Enclosure
Product Configuration
| Enclosure | None |
|---|
Product Family Specifications
| Output Signals | 4-20 mA (3 Wire) |
|---|---|
| Process Thread | ½” NPT |
| Product Weight | “LLS”: 0.054 lbs (0.025 kg) | “LLS-T”: 0.85 lbs (0.386 kg) |
| Supply Voltage | 24 to 35 VDC |
| Input Impedance | 150K Ohms |
| Maximum Voltage | 100V pk |
| Agency Approvals | RoHS, WEEE |
| Housing Material | Acrylic / Polycarbonate |
| Resistance @ Dark | Minimum: 500K |
| Conductor Material | Tin Plated Copper |
| Operating RH Range | 5 to 95% non-condensing |
| Product Dimensions | (L) 4.58” (116.3 mm) x (W) 2.82” (71.63 mm) x (H) 2.25” (57.15 mm) |
| Snaptrack Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Response Time @ Dark | 5 Seconds |
| Connections | Wire Size | Screw Terminal Blocks | 16 (1.31 mm2) to 26 AWG (0.129 mm2) |
| Maximum Load Resistance | 500 Ohms |
| Operating Humidity Range | 0-95% Relative Humidity, non-condensing |
| Storage Temperature Range | -0 to 160ºF (-40 to 71ºC) |
| Operating Temperature Range | 35 to 131ºF (1.5 to 55ºC) |
| Continuous Power Dissipation | 80 mW |
| Lead Length | Conductor Size | 18” (45.7cm) | 0.16” nominal (2.69 mm) | 22 AWG (0.65mm) |
| Resistance @ 10 Lux (@25ºC) | Typical: 24K Ohms | Minimum: 12K Ohms | Maximum: 36K Ohms |
| Terminal Block Torque Rating | 0.5 Nm (Minimum); 0.6 Nm (Maximum) |
| Light Level Measurement Range | Model Dependent: 100 foot-candles (0-100) / 500 foot-candles (0-500) |
| Snaptrack Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Response Time @ 1 Foot-Candles | Rise (1-1/e): 78mS | Fall (1/e): 8mS |
| Lead Wire Insulation | Wire Rating | Polyvinylchloride Unshielded Cable | UL 2464 80C 300V; CSA AWM II A/B FT4 |
| Resistance @ 2 Foot-Candles (@25ºC) | Typical: 12K |
| Enclosure Specifications (Material, Operating Temperature, NEMA Ratings) | Aluminum, -40 to 121ºC (-40 to 250ºF), NEMA 3R |
Specifications
| SKU | CS6286356 |
|---|---|
| MPN | A/LLS |
| Alternate Part # | 122465 |









