Eaton EHD2425A2K00010000
SKU: CS5480964MPN: EHD2425A2K00010000Alternate Part #: 3-4779-50252AUPC/EAN: 786689159924
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC disconnect 242A, 250 hp 575V NEMA 12 std HVAC high SCCR non-byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 242A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 250 hp |
| Options | Non-bypass light kit (power on run fault) |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5480964 |
|---|---|
| MPN | EHD2425A2K00010000 |
| Alternate Part # | 3-4779-50252A |
| UPC/EAN | 786689159924 |
