Eaton EHD2425A3K00010000
SKU: CS5480968MPN: EHD2425A3K00010000Alternate Part #: 3-4779-50255AUPC/EAN: 786689159955
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC disconnect 242A, 250 hp 575V NEMA 3R std HVAC high SCCR non-byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 242A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 250 hp |
| Options | run Non-bypass light kit (power on fault) |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5480968 |
|---|---|
| MPN | EHD2425A3K00010000 |
| Alternate Part # | 3-4779-50255A |
| UPC/EAN | 786689159955 |
