Eaton EHD2425A2K00000000
SKU: CS5480963MPN: EHD2425A2K00000000Alternate Part #: 3-4779-50251AUPC/EAN: 786689159917
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC disconnect 242A, 250 hp 575V NEMA 12 std HVAC high SCCR
Attributes
| Amperage Rating | 242A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 250 hp |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5480963 |
|---|---|
| MPN | EHD2425A2K00000000 |
| Alternate Part # | 3-4779-50251A |
| UPC/EAN | 786689159917 |