Eaton EHB2425A2KS0G20000
SKU: CS5476465MPN: EHB2425A2KS0G20000Alternate Part #: 3-4779-50212AUPC/EAN: 786689089559
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 242A, 250 hp 575V NEMA 12 std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 242A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 250 hp |
| Options | fault bypass run) VFD run Auxiliary contacts Manual bypass switch Bypass light kit (on |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476465 |
|---|---|
| MPN | EHB2425A2KS0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4779-50212A |
| UPC/EAN | 786689089559 |

