Eaton EHD2425A1K00010000
SKU: CS5480962MPN: EHD2425A1K00010000Alternate Part #: 3-4779-50250AUPC/EAN: 786689159757
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC disconnect 242A, 250 hp 575V NEMA 1 std HVAC high SCCR non-byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 242A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Horsepower | 250 hp |
| Options | run Non-bypass light kit (power on fault) |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5480962 |
|---|---|
| MPN | EHD2425A1K00010000 |
| Alternate Part # | 3-4779-50250A |
| UPC/EAN | 786689159757 |
