Eaton EHB2425A2KS0E20000
SKU: CS5476461MPN: EHB2425A2KS0E20000Alternate Part #: 3-4779-50208AUPC/EAN: 786689089511
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 242A, 250 hp 575V NEMA 12 std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp switch byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 242A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 250 hp |
| Options | bypass run) VFD run Manual bypass switch fault Bypass light kit (on |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476461 |
|---|---|
| MPN | EHB2425A2KS0E20000 |
| Alternate Part # | 3-4779-50208A |
| UPC/EAN | 786689089511 |
