Eaton EHB2425A2KT0E20000
SKU: CS5476469MPN: EHB2425A2KT0E20000Alternate Part #: 3-4779-50214AUPC/EAN: 786689089726
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 242A, 250 hp 575V NEMA 12 std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp switch byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 242A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 250 hp |
| Options | fault VFD run bypass run) Bypass light kit (on Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476469 |
|---|---|
| MPN | EHB2425A2KT0E20000 |
| Alternate Part # | 3-4779-50214A |
| UPC/EAN | 786689089726 |
