Eaton EHB3024A3KT0E20000
SKU: CS5477199MPN: EHB3024A3KT0E20000Alternate Part #: 3-4779-40235AUPC/EAN: 786689090821
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 302A, 250 hp 480V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp switch byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 302A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 250 hp |
| Options | VFD run Bypass light kit (on bypass run) fault Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5477199 |
|---|---|
| MPN | EHB3024A3KT0E20000 |
| Alternate Part # | 3-4779-40235A |
| UPC/EAN | 786689090821 |
