Eaton EHB3024A2KT0G20000
SKU: CS5477179MPN: EHB3024A2KT0G20000Alternate Part #: 3-4779-40216AUPC/EAN: 786689090043
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 302A, 250 hp 480V NEMA 12 std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 302A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 250 hp |
| Options | Manual bypass switch Bypass light kit (on VFD run bypass run) Auxiliary contacts fault |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5477179 |
|---|---|
| MPN | EHB3024A2KT0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4779-40216A |
| UPC/EAN | 786689090043 |
