Eaton EHB3024A3KT0E2A000
SKU: CS5477198MPN: EHB3024A3KT0E2A000Alternate Part #: 3-4779-40236AUPC/EAN: 786689090982
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 302A, 250 hp 480V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp switch byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 302A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 250 hp |
| Options | Bypass Run) Space heater VFD Run Bypass light kit (On Manual bypass switch Fault |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5477198 |
|---|---|
| MPN | EHB3024A3KT0E2A000 |
| Alternate Part # | 3-4779-40236A |
| UPC/EAN | 786689090982 |
