Eaton EHB3024A1KT0E20000
SKU: CS5477166MPN: EHB3024A1KT0E20000Alternate Part #: 3-4779-40202AUPC/EAN: 786689089610
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 302A, 250 hp 480V NEMA 1 std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp switch byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 302A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Horsepower | 250 hp |
| Options | Bypass light kit (on bypass run) fault Manual bypass switch VFD run |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5477166 |
|---|---|
| MPN | EHB3024A1KT0E20000 |
| Alternate Part # | 3-4779-40202A |
| UPC/EAN | 786689089610 |
