Eaton EHB3024A2KS0E20000
SKU: CS5477169MPN: EHB3024A2KS0E20000Alternate Part #: 3-4779-40208AUPC/EAN: 786689089818
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 302A, 250 hp 480V NEMA 12 std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp switch byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 302A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 250 hp |
| Options | fault VFD run bypass run) Manual bypass switch Bypass light kit (on |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5477169 |
|---|---|
| MPN | EHB3024A2KS0E20000 |
| Alternate Part # | 3-4779-40208A |
| UPC/EAN | 786689089818 |
