Eaton EHB3024A3KS0G20000
SKU: CS5477191MPN: EHB3024A3KS0G20000Alternate Part #: 3-4779-40231AUPC/EAN: 786689090784
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 302A, 250 hp 480V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 302A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 250 hp |
| Options | Auxiliary contacts VFD run bypass run) Manual bypass switch fault Bypass light kit (on |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5477191 |
|---|---|
| MPN | EHB3024A3KS0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4779-40231A |
| UPC/EAN | 786689090784 |
